Паяльне обладнання
Паяння є способом нероз'ємного з'єднання металевих деталей через введення між ними розплавленого металу (припою), що має нижчу температуру плавлення, ніж у деталей, що з'єднуються. Під час остигання припою твердне, чим забезпечується зв'язок двох деталей. Для здійснення процесу паяння використовується паяльне обладнання. Водночас сама паяння може здійснюватися як контактним способом — ручним нанесенням розплавленого припою, так і безконтактним — віддаленим розігрівом попередньо нанесеним припоями без дотику до з'єднуваних елементів. Крім того, до паяльного процесу належить розпаювання — роз'єднання спаяних деталей. Вона також виготовляється за допомогою нагрівання припоя. Така багатогранність паяння зумовлює існування великої кількості різноманітного паяльного обладнання. Процес паяння неможливий без складників, як-от паяльні інструменти різних типів, допоміжне обладнання, аксесуари та витратні матеріали. Все це Ви можете придбати гуртом і за низькими цінами в нашому інтернет-магазині.
Різновиди паяльних інструментів
Паяльні інструменти слугують для розплавлення припоя — контактним або безконтактним способом. Відповідно, паяльні інструменти діляться на дві групи. До контактних належать паяльники та контактні паяльні станції. До безконтактних — термоповітряні паяльні станції, інфрачервоні паяльні станції та переднагрівачі плат, газові пальники. Крім того, є паяльні станції, що поєднують у собі контактні та безконтактні інструменти
Що таке паяльник?Паяльник — це самостійний або вбудований інструмент для контактного паяння. Його конструкція має різні типи, але головними складниками є жало, ручка, нагрівальний елемент. Повнорозмірні паяльники мають ще один компонент — стрижень, на який встановлюється жало. У мініпаяльників жало безпосередньо кріпиться до ручки та нагрівального елементу.
Що таке контактна паяльна станція?
Контактна станція є набором із паяльника та блока керування. Тому всі контактні станції мають регулювання температури. Також до їх складу входять вбудовані або окремі підставки або тримачі для паяльника та ніші для аксесуарів — металевої стружки або губки для очищення жала.
Розрізняння між паяльником і контактною паяльною станцією
Контактна паяльна станція або комбінована з паяльником відрізняється від вдосконаленого паяльника з регулюванням температури наявністю гальванічної розв'язки живлення від побутової електричної мережі (немає прямого зв'язку з 220 В — на паяльник подається знижена постійна напруга 12 В або 24 В), стабільність температури (наприклад, зарахунок ШІМ-контролера), а також (у більшості випадках) — плавне регулювання температури нагрівання. Порівнюючи з простим паяльником без регулювання температури в паяльних станцій переваг більше. Додатково (у цифрових станцій) є дисплей, на якому виводиться задана або фактична температура жала.
Безконтактні паяльні станції та паяльники
Для паяння без дотику до припої та сполучних деталей застосовуються інструменти та обладнання безконтактного типу. До них належать термоповітряні, інфрачервоні паяльні станції та перед нагрівачі плат, а також газові пальники.
Найпоширеніше безконтактне паяльне обладнання є термоповітряним. Вони нагрівають припою й з'єднувані деталі за допомогою потоку нагрітого повітря. Через особливості конструкції, зокрема наявність наповнювача повітря, такі інструменти випускаються тільки у формі паяльних станцій. Хоча самі паяльні станції можуть бути не тільки повнорозмірними, а й портативними.
Термоповітряні станції складаються з фена з соплом, тримача для фена та блока керування. Внутрішніми елементами є нагрівач, насос і термопара.
Інфрачервоні станції здійснюють нагрівання за допомогою світла інфрачервоного спектра. Це складне та дороге паяльне обладнання, що складається з нагрівача, термопари, контролера, блока керування. Буває у формі нижнього нагрівача (попередника плат) і верхнього (інфрачервоної лампи).
Газові пальники нагрівають припою за допомогою горіння газу. Це універсальні інструменти, оскільки з відкритим полум'ям вони є безконтактними паяльниками, а з наконечником — контактними. Водночас їх можна використовувати не тільки для паяння, але й для розігрівання їжі в туристичних походах.
Що таке комбіновані паяльні станції?
Комбіновані паяльні станції поєднують кілька паяльних інструментів в одному — як одного типу (наприклад, контактного або безконтактного), так і різних типів. Водночас кількість інструментів варіюється від двох до трьох. Перевага такого обладнання в універсальності. Особливо, якщо є роздільне керування кожним із інструментів.
Крім того, комбіновані паяльні станції можуть містити контрольно-вимірювальні прилади (вольтамперметри) та лабораторні блоки живлення.
Паяльні станції комбінованого типу можуть складатися з контактного паяльника та термоповітряного фена (найпопулярніша комбінація); контактного паяльника та демонтажного пістолета; паяльника, термоповітряного фена й інфрачервоної лампи; контактного паяльник з вбудованим мультиметром і блоком живлення.
Різновид інструментів для демонтажу
До демонтажних інструментів належать інструменти та обладнання, призначені для видалення припою та витягання електронних компонентів із друкованих плат — демонтажні пістолети (електричні олововідсмоктування) і термопінцети. Демонтажні паяльники та термопінцети можуть випускатися як у формі окремих інструментів, так і в складі демонтажних або комбінованих паяльних станцій.
Аксесуари та комплектуючі для паяльних інструментів
Паяльні інструменти складаються з компонентів, які потрібно замінити під час зносу або ушкодження, або ж захочеться замінити на інші (наприклад, для зміни властивостей). Для цього комплектуючі до паяльних інструментів продаються окремо.
До комплектуючих належать жала (для контактних паяльників), сопла (насадки для термоповітряних фенів), нагрівальні елементи (для паяльників і фенів), насоси (для термоповітряних станцій), змінні паяльники та термофени.
Аксесуари слугують для забезпечення комфортної роботи під час паяння. До них належать губки та металеві стружки для очищення жала.
Допоміжне обладнання
Для полегшення використання паяльних інструментів, а також для проведення різних маніпуляцій із радіодеталями або електронними компонентами друкованих плат використовується різне допоміжне обладнання. До них належать підставки під паяльник і тримачі паяльника, тримачі під термоповітряний фен, паяльні ванни, олововідсмоктувачі та наконечники до них, екстрактори, димопоглиначі, тримачі для плат, антистатичні браслети, щітки, прецизійні інструменти. Деякі товари з цієї категорії змінні зі збільшувальними стеклами та слюсарними інструментами.
Витратні матеріали
Невіднімним компонентом паяння є витратні матеріали. Вони слугують для знежирення й очищення сполучних деталей, а також для безпосереднього з'єднання електронних компонентів або металевих предметів. До них належать флюси, припої та паяльні пасти. Витратні матеріали в нашому інтернет-магазині представлені в окремому розділі.
Паяльні набори
Паяльні інструменти, аксесуари та допоміжні інструменти випускаються не тільки окремо, але й у наборах. Такі набори дають змогу розпочати паяння без додаткових покупок, оскільки містять мінімально необхідний перелік інструментів, аксесуарів і витратних матеріалів. Крім того, до їх складу можуть входити слюсарні кріпильні та шарнірно-губцеві інструменти (відвертки, плоскогубці, кусачки, розтягнуті ключі) і навіть контрольно-вимірювальні прилади (мультиметри, детектори напруги).
Набори для паяння випускаються як набори для новачків, вузькоспеціалізованих наборах і професійних комплектах. Вирізняються пакованням і кількістю інструментів.